Jesteśmy najlepsi

Aktualności

Aenean sagittis mattis purus ut hendrerit. Mauris felis magna, cursus in venenatis ac, vehicula eu massa. Quisque nunc velit, pulvinar nec iaculis id, scelerisque in diam. Sed ut turpis velit. Integer dictum urna iaculis vestibulum finibus. Etiam tempus dictum rhoncus. Nam vel semper eros. Ut molestie sit amet sapien vitae semper. Pellentesque habitant morbi tristique senectus et netus et malesuada fames ac turpis egestas. 

13 października 2016
Każdego roku tysiące osób zostaje poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych. Zderzenie z innym pojazdem, uderzenie...
13 października 2016
  Niespodziewana utrata osoby bliskiej bez wątpienia jest bardzo traumatycznym przeżyciem i zasługuje na odpowiednią...

Aktualności / BLOG

Każdego roku tysiące osób zostaje poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych. Zderzenie z innym pojazdem, uderzenie w drzewo, czy kolizja ze zwierzęciem mogą nieść ze sobą daleko idące konsekwencje, w tym ciężkie obrażenia ciała, kalectwo czy śmierć. Zdarzenie wypadku komunikacyjnego jest związane nie tylko ze szkodami jakimi dochodzi podczas zderzenia się pojazdu mechanicznego z innym pojazdem- oparta na zasadzie winy. Sprawca wypadku odpowiada również na zasadzie ryzyka, a więc niezależnie od tego, czy ponosi winę za wypadek. Jest to odpowiedzialność za skutek, tj. za sam fakt wyrządzenia szkody, jeżeli szkoda powstała w związku przyczynowym z ruchem pojazdu. 

 

Do tej kategorii zalicza się szkody wyrządzone:

• pieszemu

• rowerzyście

• pasażerowi (np. upadek w autobusie)

 

  Jeśli sprawca wypadku jest nieznany, jest pod wpływem alkoholu/narkotyków, zbiegł z miejsca zdarzenia, nie posiada uprawnień do kierowania pojazdem lub nie posiada obowiązkowego ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów- wypłata odszkodowania nastąpi z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Dzięki aktualnemu orzecznictwu Sądu Najwyższego terminy przedawnienia w stosunku do UFG są takie same jak do Zakładu Ubezpieczeń. 

 

  Warto zaznaczyć, że obecne orzecznictwo Sądów  Powszechnych, jest coraz bardziej korzystne dla poszkodowanych, a kwoty zasądzanych zadośćuczynień są coraz wyższe.

 

  Przykładowo: za uraz typu „smagnięcia biczem", który najczęściej występuje w wypadkach komunikacyjnych, obecnie zasądzane zadośćuczynienia (art. 445 k.c.) mieszczą się w zakresie 20-50 tyś zł.

 

Komu należy się odszkodowanie?:

 

• Poszkodowanemu kierowcy pojazdu i jego pasażerom

• Pasażerom sprawcy,

• Rowerzystom

• Motocyklistom

• Pieszemu

• Małoletniemu sprawcy jeżeli w momencie zdarzenia nie miał ukończonych 13 lat.

 

 

 

 

Ważne!:

Warto pamiętać o wezwaniu niezbędnych służb: Policji, Straży Pożarnej, Pogotowia. Pozwoli to również na zabezpieczenie dowodów podczas ustalania okoliczności wypadku.

 

  Jeśli na skutek wypadku doznasz obrażeń ciała lub rozstroju zdrowia, wówczas możesz oczekiwać:

• Zadośćuczynienia za krzywdę

• Zwrotu kosztów (m.in. leczenia, rehabilitacji, opieki, lepszego odżywiania, utraconych dochodów)

• Renty, która przysługuje, gdy konsekwencją doznanej szkody jest całkowita lub częściowa utrata zdolności do pracy, zwiększenie potrzeb lub zmniejszenie widoków powodzenia na przyszłość.

Wypadki komunikacyjne
13 października 2016
13 października 2016
Każdego roku tysiące osób zostaje poszkodowanych w wypadkach komunikacyjnych. Zderzenie z innym pojazdem, uderzenie...
13 października 2016
  Niespodziewana utrata osoby bliskiej bez wątpienia jest bardzo traumatycznym przeżyciem i zasługuje na odpowiednią...